Historie Rapid

logo rapid

 

 

 

 

Společnost Rapid Technic byla založena v roce 1926 jako Rapid Motormäher AG. Jak tento německý název napovídá, společnost se od počátku specializovala na zemědělskou mechanizaci a především na „vysokohorské“ sečení. Co by průkopník v této oblasti, Rapid podstatně přispěl k usnadnění práce nejen farmářů a zemědělců. Již po osm desetiletí je jméno Rapid synonymem pro jednonápravové nosiče nářadí. 

Dnes Rapid Technic AG nabízí širokou paletu vybavení pro profesionální využití v zemědělství, zahradnictví a krajinářství v soukromém a veřejném sektoru.

 

Významné milníky v historii společnosti Rapid Technic AG:

1926 Dr. Karl Welter a Ing. Arnold Rutishauser založili Rapid Motormäher AG. Rapid byl první společností na světě, která spustila sériovou výrobu motorových jednoosých strojů s vlastním pohonem s aktivním řízením (pohybem řídítek). 
1950 V roce 1950 Rapid zaznamenal velký úspěch s vývojem jeho jednonápravového malotraktoru typu „S“. Ochranná známka Rapid byla zaregistrována v roce 1949. 
1967 Nejúspěšnější žací stroj Rapid 505 byl uveden na trh jako první sekačka se širokým záběrem a schopností jednoroční seče. 
1990 Vyvinut Rapid 507 - první jednoosá sekačka s hydrostatickým pohonem a žací jednotkou s jednoroční sečí.
1993 Uvedení nosiče nářadí Rapid Euro na trh.
1998 Začátek výroby modelu Rapid Mondo. Druhá generace stroje Rapid Euro s hliníkovou převodou skříní, který nahradila "šedý nádech plechového modelu".
2000 Produkce Rapidu 505 je ukončena po 33 letech, během kterých bylo vyrobeno a prodáno přes 30000 těchto modelů.
2002 Rok po oslavách 75. výročí Rapid Maschine und Fahrzeuge AG se společnost rozdělila na dvě samostatné divize, vznikly tak společnosti Rapid Schweiz AG a Rapid Technic AG. Rapid Schweiz AG se zabývá dovozem a distribucí zemědělských strojů.
Rapid Technic AG je aktivní v následujících oblastech:
- Výroba a prodej jednonápravových malotraktorů a příslušenství
- Dovoz a prodej speciálních komunálních strojů
- Zakázková výroba pro strojírenství
2003 Novinka Rapid UNIVERSO.
Zakoupení všech práv k modelu Rapid SWISS od konstruktéra Karla Lüönda.
2004 Představení první série Rapidu SWISS vyvinutého na základě plánů Lüönda.
Výhradní zastoupení pro Švýcarsko pro značku Egholm, dánského výrobce kloubových komunálních strojů.
Obchodní spolupráce se společností Sewitech AG, prodej svahových sekaček Sewitech pod značkou Rapid TECNO.
2005 Inovovaná verze modelu Rapid SWISS s otočným ovládáním pojezdu a směru jízdy na rukojeti řídítek.
2006 Vstup na americký trh v rámci spolupráce se společností Ariens (USA). Druhá generace renovovaného modelu Rapid MONDO.
2007 Při převzetí aktiv zemědělské divize společnosti Tribolet Autocenter v Churu bylo společnosti Rapid Technic AG umožněno zajištění výhradního zastoupení pro prodej traktorů a transportérů Lindner ve Švýcarsku. Pro prodej traktorů existuje jisté geografické omezení – mohou být prodávány pouze zákazníkům, kteří podnikají v „horském“ zemědělství.
2008 Přesun z Dietikonu do Killwangenu.
2009 Uvedení Rapidu Rex na trh – nejlehčí hydrostatické svahové sekačky pro sečení na extrémních svazích.
2013 Uvedení Rapidu Orbito na trh – nová dimenze jednoosého nosiče nářadí s několika patenty a inovativními prvky ovládání.