Lesní hospodářství

  • Úvod
  • Lesní hospodářství


Správnou péčí o les zajistíte, že následující generace zdědí zdravý les s fungujícím ekosystémem prospěšný životnímu prostředí, velkou biodiverzitou a kvalitním hodnotným dřívím v době těžby. 
Abyste toho dosáhli, musíte les chránit, kontrolovat, opatrovat, vychovávat, kdy jednotlivé činnosti jsou závislé na stáří a stavu lesa. Jinak se musíme chovat k lesu, který je právě vysazený a jinak k lesu, kterému je již 80 let.pila stihl silky

Základním nářadím pro údržbu a kácení stromů je motorová pila. Pro potřeby měst a obcí by jsme měli vybírat z kategorie poloprofesionální a profesionální. Nejvýkonnější modely jsou vhodné spíše pro dřevorubce do lesů, pro komunální využití nám bude stačit vyšší střední třída. Nejdůležitější částí pily je spolehlivý a výkonný motor. V žádném případě by se nemělo zapomínat na váhu motorové pily, která je velmi důležitým parametrem. Především poměr váha pily a výkon motoru vypovídá hodně o kvalitě výrobku. Také odpružení rukojetí od vybrací motoru je pro delší pracovní nasazení nezbytné.

eliet prof 5štěpkovač jensen

Po vytěžení dřeva z lesa je nutné provést další práce, jako je zpracování větví a zbytků dřeva vhodnými drtiči či štěpkovači a taktéž likvidace pařezů.Při všech pracech spojených s péčí o les je nezbytná komplexní osobní ochrana - jedná se zejména o vhodné odolné oděvy např. s protipořezovou ochranou, kvalitní pracovní obuv a hlavně bezpečná ochrana hlavy a obličeje (ochranné pracovní přilby, štíty, brýle apod.), které jsou  životně důležité pro zabezpečení zdraví při práci nejen v lese.
 

pařezová fréza fsi ochranný oděv pfanner