STIHL - historie a současnost

Historická pila STIHL

Stihl

 

 

 


Historie společnosti STIHL sahá do roku 1926, kdy Andreas Stihl založil s několika spolupracovníky na předměstí německého Stuttgartu nevelkou strojírenskou firmu. Roku 1929 představil svůj "dvoumužný stroj na kácení stromů", který je všeobecně pokládán za vynález první přenosné řetězové pily. V poválečných letech započal trvalý růst firmy STIHL, představovaný nejen vývojem dnes legendárních modelů pil, ale i stálým zvyšováním obratů a rozvojem výrobní základny. Kromě původních závodů v německém Waiblingenu přibyly výrobní provozy v USA, Brazílii, Švýcarsku, Rakousku a montážní závod v Číně. Důraz na inovace, uplatňování světových progresivních technologií i poznatků z vlastního výzkumu, to jsou základy na kterých stojí proslulá kvalita a spolehlivost produktů STIHL.

Zárukou zachování těchto principů i do budoucna je rodinný charakter podniku, vlastněného navzdory postupující globalizaci výhradně rodinou Stihl. Po generaci čtyř sourozenců Stihlových, dětí zakladatele firmy v čele s Hansem Petrem Stihlem, se r. 2012 ujal vedení firmy Dr. Nikolas Stihl, jako reprezentant třetí generace.

STIHL v České republice

StihlNavzdory silným obchodním překážkám byla značka STIHL už od šedesátých let i v Česku, zejména u odborné veřejnosti, poměrně známá a pro mnohé byl název firmy přímo synonymem pro motorovou pilu špičkové kvality.
Systematický prodej výrobků firmy STIHL v tehdejším Československu však začal až po roce 1991. Nejprve prostřednictvím filiálky společnosti STIHL Rakousko, poté byla v roce 1993 založena společnost Andreas STIHL, spol. s r.o., jako dceřiná společnost koncernu STIHL a výhradní distributor výrobků značky STIHL a VIKING pro Českou republiku. Hlavním úkolem bylo v první fázi vybudování sítě regionálních obchodních partnerů garantujících prodej a servis na úrovni zavedeného standardu kocernu. K dnešnímu dni má firma rozsáhlou síť přibližně 150 autorizovaných prodejců pokrývající rovnoměrně území ČR. V roce 1999 přesídlila tato společnost do nově vybudovaného vlastního distribučního střediska v Modřicích nedaleko Brna, které svým moderním vybavením a kapacitou odpovídá několikanásobnému zvýšení obratu, jehož firma během předchozích let dosáhla.

Značkový servis

V souladu s přesvědčením zakladatele firmy Andrease Stihla o tom, že "každý výrobek je tak dobrý, jak dobrý je jeho servis" jsou produkty firmy STIHL na celém světě distribuovány výhradně prostřednictvím sítě značkových autorizovaných prodejců, kteří zajišťují rovněž záruční a pozáruční odborný servis na místě.

Široká nabídka

Pily STIHL jsou již několik desetiletí nejprodávanější značkou na světě, produkce se však neomezuje pouze na tento obor. Značka postupně obohatila svůj výrobní program o pestrou škálu dalších výrobků zemědělské a zahradní technicky, stavební stroje, tlakové čističe i o široký sortiment doplňkových produktů.

VIKING

Osmdesátá léta přinesla zájem uživatelů výrobků STIHL také o zahradní techniku pro volný čas. Odpovědí koncernu na tento vývoj bylo založení specializované dceřiné firmy VIKING se sídlem v rakouském Langkampfenu. Těžiště jejího výrobního programu tvoří mimořádně široká paleta sekaček na trávu, také ostatní výrobky jsou určené především pro péči o trávník a zahradu. VIKING pokračuje v zásadách mateřské firmy nejen důsledným dodržováním vysoké kvality svých produktů, ale u výrobků VIKING byla také v plné míře zachována "stihlovská" koncepce prodeje a servisu, ze které STIHL během své více jak osmdesátipětileté praxe nikdy neslevil.

 

Špičková technika detailně

msa 200

Akumulátorové přístroje

 Lithium-Ion-PROLithium-Ion-PRO
Značka Lithium-Ion-PRO označuje inovativní akumulátorové technologie v přístrojích STIHL a VIKING. Charakterizuje prvotřídní výkon akumulátoru v profesionální kvalitě.
 Elektromotor Stihl (CE)Elektromotor STIHL (EC)
Elektronicky řízený bezkartáčový elektromotor (EC) společnosti STIHL pracuje úsporně a téměř bez opotřebení. Díky vysokému stupni účinnosti je výkon z akumulátoru přeměňován na fascinující pracovní výkon. Elektronické ovládání přitom neustále kontroluje motor EC, rozeznává změny zatížení během provozu a stará se o to, aby motor měl neustále optimální pracovní otáčky.
ms 461

Motorové řetězové pily

Ovládání jedinou páčkou
Všechny funkce jako start, provoz a stop lze ovládat pouze jednou rukou.
Elektrické vyhřívání rukojeti (W)Elektrické vyhřívání rukojeti (W)
Elektrické vyhřívání rukojeti se postará o suché a teplé ruce, lepší úchop, a tím také větší jistotu ovládání během zimy.
Elektrické předehřívání karburátoru (V)Elektrické předehřívání karburátoru (V)
Elektrické předehřívání karburátoru, jehož zapínání a vypínání je regulováno v závislosti na teplotě, zabraňuje vzniku námrazy v karburátoru při zimním provozu.
Kompenzátor
Zajišťuje konstantní směs vzduchu s palivem i při vzrůstajícím znečištění vzduchového filtru.
 Ruční palivové čerpadloRuční palivové čerpadlo
U motorových pil a vyvětvovačů STIHL vyba- vených palivovým čerpadlem je usnadněn postup spouštění motoru a snížen počet potřebných zatažení za startovací lanko. Při stisknutí sacího tlačítka čerpadla se naplní regulační komůrka karburátoru palivem. Při startování pomocí lanka je pak ihned k dispozici dostatek paliva k vytvoření směsi vzduch-palivo, kterou lze snadno zapálit. Tím se výrazně snižuje potřebný počet zatažení za startovací lanko.
Olejové čerpadlo s regulací množství
Nejrůznější délky řezu, druhy dřeva a pracovní techniky vyžadují při řezání nejrůznější množství oleje. Olejové čerpadlo regulující množství umožňuje uživateli nastavit přesné dávkování požadovaného množství oleje v závislosti na potřebě. Je možná redukce dodávaného množství oleje až na 50%.
Zapalování řízené mikroprocesorem
Nejlepší harmonizace bodu doby zapálení vůči počtu otáček. Zajistí dlouhou dobu hoření jiskry, optimální zapálení a start bez zpětného rázu.
Boční napínání řetězuBoční napínání řetězu
Pohodlný způsob napínání řetězu s dostatečnou vzdáleností ruky od ostrého pilového řetězu.
Stihl ElastoStartSTIHL ElastoStart
Toto speciální startovací madlo způsobuje stejnoměrný proces startu bez zpětně působících silových špiček. Integrovaný tlumicí element vyhladí průběh síly, která vzniká během startu. Tím je zřetelně ulehčen průběh startu.
Stihl ErgoStart (E)STIHL ErgoStart (E)
STIHL ErgoStart redukuje potřebu síly při startu o polovinu a dovoluje o zhruba dvě třetiny pomalejší rychlost startu. Spirálové pero mezi cívkou startovacího lana a klikovým hřídelem kompenzuje silové špičky, takže tyto nejsou na lanku téměř cítit.
Systém rychlého napínání řetězuSystém rychlého napínání řetězů STIHL (B)
Pomocí rychlého napínání řetězů STIHL může být pilový řetěz napnut zcela lehce bez použití nářadí a bez kontaktu s ostrým řetězem. Jednoduše uvolněte kryt kola řetězu a natočte stavěcí kolo, dokud nebude dosaženo optimálního napnutí.
řezné soupravy stihl

Řezné soupravy

Pilové řetězy

Vytvrzené čepy nýtůVytvrzené čepy nýtů
Čepy nýtů pilových řetězů STIHL jsou induktivně tvrzené, což mění strukturu mřížky kovu. Čepy jsou tím tvrdší a odolnější.
Hladké otvory pro nýty
Díky speciální metodě vysekávání jsou otvory pro nýty zrcadlově hladké. To zlepšuje pohyblivost řetězu a zvyšuje životnost.
 Vrstva tvrdého chromuVrstva tvrdého chromu
Všechny řezné zuby STIHL se vyrábí ze spe- ciální oceli. Horní strana zubů je pro zvýšení odolnosti proti opotřebení elektrolyticky pochromovaná. Tak zůstávají řezné zuby déle ostré.
Natažení
Pilové řetězy STIHL se na konci výrobního procesu vystaví kons- tantnímu zatížení tahem. Toto „natažení“ snižuje protažení při prvním použití na minimum, zvyšuje trvanlivost a minimalizuje opotřebení.

Vodící lišty

Vyměnitelný hrot lišty
Při opotřebení lze snadno vyměnit celý hrot lišty včetně válečkových ložisek (Rollomatic ES und Rollomatic ES Light).
Lehká lišta
Lehká lištaLehké vodicí lišty STIHL E Light a ES Light se od sebe liší svým konstrukčním provedením. U lišty E Light jsou elektricky svařené ocelové desky opatřeny velkoplošným vybráním a vnitřní vrstvou ze vstřikovaného polyamidu vyztuženého sklenými vlákny. Tím je dosaženo obzvláště nízké hmotnosti vodicí lišty. U lišty ES Light jsou volné prostory vytvořeny vyfrézováním a následným svařením pomocí speciálního laserového postupu. Tím vzniká velmi stabilní duté těleso s pružnou horní i dolní konstrukcí. Obě konstrukční provedení zajišťují značnou úsporu hmotnosti a lepší vyvážení motorové pily.
Systém Stihl EmaticSystém STIHL Ematic
Systém STIHL Ematic snižuje spotřebu řetězového oleje, v závislosti na řezné soupravě a druhu dřeva, až o 50 %. Systém sestává z vodicí lišty STIHL Ematic nebo Ematic S, pilového řetězu Oilomatic a z olejového čerpadla s možností regulace množství, resp. snížení dodávky oleje. Řetězový olej se cíleně a s nepatrnou ztrátou dostane tam, kde je ho třeba.
STIHL Rollomatic E
Vlastnosti lišty STIHL Rollomatic E (STIHL Ematic) s malým poloměrem hrotu:
 • Vodicí kolečka s až deseti zuby, ložiska vodicích koleček upevněna čtyřmi nýty
 • Snížený sklon je zpětným rázům
 • Ideální pro univerzální použití při těžbě slabých stromů a při vyvětvování a také v lesnictví na motorových pilách do výkonu asi 3,5 kW
Vlastnosti lišty STIHL Rollomatic E (STIHL Ematic) s velkým poloměrem hrotu:
 • Vodicí kolečka od jedenácti zubů, ložiska vodicích koleček připevněna šesti nýty
 • Vysoký výkon při zapichování
 • Pro vysoké požadavky při profesionálním použití při kácení a zařezávání poražených kmenů, na motorových pilách středního až velkého výkonu nad 3,5 kW
Vodicí kolečko s uzavřeným válečkovým ložiskemVodicí kolečko s uzavřeným válečkovým ložiskem
Uzavřené provedení zabraňuje vnikání nečistoty, která podporuje korozi. Tím jsou menší nároky na údržbu, protože množství tuku v ložisku stačí na celou dobu životnosti lišty. Vodicí kolečko se dá vyměnit.
fs

Vyžínače a křovinořezy

Automatická dekomprese
Dekompresní systém otevírá při nahazování motoru automaticky sací ventil. To ubírá tlakové špičky a výrazně snižuje sílu vynakládanou na lanko.
Ergonomická dvouruční rukojeť (řidítková rukojeť) Ergonomická dvouruční rukojeť (řidítková rukojeť)
Obouruční rukojeť umožňuje přirozený pohyb stroje při vyžínání a je nejlepší volbou při práci na velkých plochách. V kombinaci s univerzálním novým popruhem ADVANCE nebo lesnickým popruhem ADVANCE a se správným nástrojem se dále snižuje námaha při vyžínání.
Žací strunyŽací struny
Žací struny se dodávají s rozdílnými geometriemi průřezu a v rozdílných tloušťkách určených pro různé oblasti použití. Díky spirálovitě vytlačené drážce jsou některé žací struny méně hlučné než běžné žací struny kruhového průřezu. Zahloubení na povrchu struny přerušuje rovnoměrný proud vzduchu. Vznikají víry, čímž se potlačuje pískavý zvuk a hlučnost při vyžínání se znatelně snižuje.
Seřízení řídítkové rukojetiSeřízení řídítkové rukojeti
Pomocí centrálního upínacího zařízení lze ergonomickou řídítkovou rukojeť snadno a bez použití nářadí přizpůsobovat konkrét- nímu uživateli. Pro přepravu a úsporné skladování ji lze o 90° otočit.
Motor STIHL 4-MIX
Motor STIHL 4-MIX spojuje výhody dvoutaktního a čtyřtaktního motoru. Produkuje méně spalin, není nutná výměna a kontrola oleje a má příjemný zvuk. Vynikající točivý moment.
hs

Zahradní nůžky

Zahradní nůžky

Otočná multifunkční rukojeťOtočná multifunkční rukojeť
Otočná ovládací rukojeť umožňuje optimální polohu rukojeti pro jakékoli použití pro snadné a spolehlivé ovládání.
Vodicí ochranný krytVodicí ochranný kryt
Zabraňuje možnosti poškození, chrání hroty nožů zahradních nůžek před poškozením a usnadňuje stříhání blízko u země.
Ruční palivové čerpadlo
U zahradních nůžek a prodloužených zahradních nůžek STIHL vy- bavených palivovým čerpadlem je usnadněn postup spouštění motoru a snížen počet potřebných zatažení za startovací lanko. Při stisknutí sacího tlačítka čerpadla se naplní regulační komůrka karburátoru palivem.
Při startování pomocí lanka je pak ihned k dispozici dostatek paliva k vytvoření směsi vzduch-palivo, kterou lze snadno zapálit. Tím se výrazně snižuje potřebný počet zatažení za startovací lanko.
Stihl HS 81 RHS 81 R, provedení pro hrubý řez (R)
Pro velký rozsah střihání a klučení velkých a silných živých plotů
 • Velká rozteč zubů
 • Velké zuby
 • Převodový poměr pro velkou řeznou sílu
Stihl HS 81 THS 81 T, provedení pro konečné tvarování (T)
Pro dokonalý tvarový a jemný řez
 • Malá rozteč zubů
 • Malé zuby
 • Převodový poměr pro vysoký počet zdvihů

Prodloužené zahradní nůžky

Délky tyčí odpovídající potřebám
Prodloužené zahradní nůžky s dlouhou tyčí se používají především u vysokých a širokých živých plotů. Kratší verze K s prodlou- ženou úchopovou hadicí jsou přístroje s dobrou manipulací pro stříhání nízkých živých plotů.
Lehká konstrukce převodovky
Skříň je vyrobena z hořčíkové slitiny, a proto je obzvláště lehká.
Kruhová trubková rukojeť
Kruhová trubková rukojeť umožňuje i při nedostatku místa velkou volnost pohybu a snadné ovládání.
Systém rychlého přestavení nožové lištySystém rychlého přestavení nožové lišty
Nožová lišta se dá v krocích nastavit v pra- covním rozsahu až 135° (HL 95, HL 100), resp. 125° (HLE 71), a pro přepravu se dá sklopit rovnoběžně k tyči a zajistit.