Drtiče a štěpkovače dřeva

drtič stihlŠtěpkovače a drtiče jsou stroje určené ke štěpkování či drcení větví, křovin, zbytků dřeva a ostatního zeleného materiálu, který vzniká při údržbě zahrad, parků, lesů a ostatních zelených ploch.

Základní rozdíl mezi drtičem a štěpkovačem

Drtič rozbije dřevní hmotu na nepravidelné částečky různé velikosti, oproti tomu štěpkovač nařeže/naseká/naštěpkuje hmotu na danou, předem nastavenou velikost. Nejčastěji používaným pracovním nástrojem drtiče jsou volně otočná kladiva. Pracovním nástrojem štěpkovače je pevný nůž uspořádaný do bubnového, kolového nebo šnekového štěpkovacího ústrojí.
Drtiče jsou stroje určené k drcení větví, listí a dalších zbytků při pravidelné údržbě zelených ploch. Mají zpravidla vlastní pohon. Hobby provedení pro zahrádkáře má většinou motory elektrické. Pro účely profesionálního nasazení ve městě či obci specifikujeme drtiče s motorem spalovacím. Drtič naseká a rozdrtí větve, odřezky, listí a další odpad, který pak většinou dále zpracujeme kompostováním. Štěpkovače jsou určeny ke štěpkování zbytků dřevní hmoty, keřů a stromů. Štěpka se dá využít i pro energetické účely. Štěpkovače mají vlastní spalovací motor nebo mohou být poháněny prostřednictvím kloubové hřídele traktoru či nosiče nářadí (PTO). U menších typů je zcela na Vašem uvážení zda bude štěpkovač nesen na tříbodovém závěsu nebo bude mít vlastní podvozek a to buď kolový nebo pásový.

štěpkovač elietštěpkovač jensen