Vertikutátory ELIET

Vertikutátory Eliet

logo eliet

 

Na jaře, jakmile teploměr stoupá nad 12° C, probouzí se tráva k novému životu. V zimě byl trávník nějakou dobu zanedbáván. Zbytky po sečení, odumřelá tráva a listí vytvořily na trávníku houbovitou vrstvu.

To je ideální výživa pro plísně a zárodky nemocí. Navíc udržuje tato vrstva zeminu dlouhodobě vlhkou, čímž vznikají ideální podmínky růstu pro mech. Zde roste mech, plevel a tráva jako o závod.
Velmi rozšířené druhy trávy jako anglická tráva se za těchto nepříznivých podmínek dostávají často do tísně. Rychle rostoucí rostliny zaberou veškeré světlo a potlačují růst trávy.

Proto je důležité účinně zasáhnout. Ke zničení nežádoucího mechu a bylin jsou velmi účinné postřiky, ale vrstva odumřelého mechu však v trávě zůstává a brání světlu a vzduchu proniknout až ke kořenovému systému. Kromě toho se půda stává kyselejší. Tato vrstva se proto musí mechanicky odstranit. To je úkol pro vertikutátor.

 

ELIET zaručuje minimálně 100 hodin ostré nože

100 hodin ostré nože

 

Význam ostrých nožů

Při vertikutaci trávníku musí nože vrstvu mechu a zplstnatělé trávy v půdě Vašeho trávníku uchopit, uvolnit a vyčesat. Zde hraje podstatnou úlohu ostrost nožů. Mnoho nožů je již po několika málo hodinách opotřebeno a ztrácejí tak svůj ostrý břit. V důsledku toho má uživatel sklon k nastavení stroje na větší hloubku, což má nepříznivé následky.
Tupé nože už neřežou, dopravují ale množství zeminy na povrch. Kromě toho se také silně poškozuje kořenový systém a tráva rychle hyne.


 Permanentně ostré nože pro ošetřovaný trávník

permanentně ostré nožeVšechny vertikutátory ELIET jsou standardně vybaveny permanentně ostrými noži. Touto revoluční technologií získávají nože samoostřící vlastnost, takže jejich ostré břity zůstávají po celou dobu životnosti zachovány.
Protože zůstávají stále ostré, můžete je bez ztráty výkonnosti využívat až do jejich úplného opotřebení. Tyto jedinečné nože ELIET vydrží min. 100 hod.

 

Volba nožů

To nejdůležitější na vertikutátoru není na první pohled viditelné. Na kvalitu práce má podstatný vliv nožový hřídel, který je skrytý pod strojem.
Také zde má ELIET skvělé řešení. Díky trvale ostrým nožůmTM máte z dlouhé životnosti nožů vždy vysokou užitnou hodnotu. A můžete si být jisti, že ze stroje dostanete vždy maximální výkon.
S více než dvacetiletými zkušenostmi vyvinul ELIET tři druhy nožů, které vykazují speciální vlastnosti pro danou potřebu. Proto je důležité, abyste zvolili nože, které jsou nejvhodnější pro daný druh trávníku.

 

Pevné nože

Pevné nože

Tyto nože jsou na hřídeli pevně přišroubovány. Jedná se o robustní nože tloušťky 3 mm, které jsou odolné proti nárazům. Každý nůž má dva ostré hroty. Nože jsou připevněny s roztečí 2 cm. Těmito noži můžete ošetřovat téměř každý trávník.
Volné nože

Volné nože

Na každém unášeči nožové hřídele jsou uchyceny dva zpětně sklopné (volné) nože. Těmito noži můžete vertikutovat trávník obsahující také kamínky a kořeny stromů apod., kde nelze doporučit použití pevných nožů. Každý nůž má závěsné oko s nylonovým povlakem a otáčí se kolem ocelového čepu. I při silném namáhání vydrží toto zavěšení nožů více než 100 hodin provozu.
Dvojité nože

Double-cut (dvojité) nože

U dvojitých nožů se jedná o pevné nože, každý nůž má však pouze jeden hrot. Jedná se o dvojnásobný počet nožů přes celou pracovní šířku. Tyto nože jsou tenčí (1,5 mm) a jsou uspořádány spirálovitě. Tato konfigurace je vhodná zejména pro golfová hřiště a pro vysoce kvalitní okrasné trávníky nebo travní koberce. Dvojité nože se vyrábí z tvrzeného materiálu. Ačkoliv jsou mnohem tenčí, zůstávají minimálně po dobu 100 provozních hodin trvale ostré.

 

Nože jsou seřazeny na šestihranném ocelovém hřídeli. Upevňují se spirálovitě. Nylonová závěsná oka, odolná proti opotřebení, drží nože nebo jejich unášeče bezpečně na místě. Prachotěsná ložiska, pomocí kterých je nožový hřídel uložen ve skříni, jsou opatřena vždy krycím plechem. Jsou tak chráněna proti nečistotám a úderům kamenů.

 

Vertikutátor ELIET E501

Vertikutátory ELIET

Model
Motor / výkon
Pracovní šířka
Nože
Hmotnost
E 401 ECO LINER
B&S Series 550 4,0 k.
40 cm pevné 40 kg
E 401 Honda GP 160 5,0 k. 40 cm pevné 40 kg
E 450 PRO  Honda GX 160 5,5 k. 45 cm pevné 51 kg
E 501 PRO Honda GX 200 6,5 k. 50 cm pevné/volné/Double-Cut 65 kg
E 750 Honda GX 270 9,0 k. 75 cm pevné/volné/Double-Cut 80 kg

Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.