Podporujeme

Martin Komárek

Podporujeme Martina Komárka, nejlepšího sportovního dřevorubce ČR STIHL TIMBERSPORTS SERIES, vicemistra světa.

 

Martin Komárek

* 1976, Osek u Milevska

Martin Komárek spolu s Pavlem Veverkou stáli při zrodu TIMBERSPORTS® nejen v ČR, ale i v Evropě. Po absolvování prvního
tréninkového kempu v německém Ruhpoldingu v roce 2001 byl Martin Komárek z dvaačtyřiceti účastníků z šesti zemí vybrán do prvního mistrovství Evropy, kde skončil na šesté příčce. Pavel Veverka šel dále cestou trenéra a rozhodčího.

Martin Komárek po kempu v Ruhpoldingu absolvoval měsíční přípravu pod vedením amerického trenéra Rudiho Detmara a na dalším mistrovství Evropy skončil v roce 2002 na druhém místě. Fyzicky se připravoval prací v lese a po seznámení s profesionálem z Nového Zélandu Dionem Lanem využil jeho pozvání k tréninku na Novém Zélandu. Tam se také sešel s několikanásobným mistrem světa Jasonem Wynyardem a byl dál trénován oběma šampióny. Tento intenzivní trénink mu dopomohl k získání čtyř titulů mistra Evropy v řadě v letech 2003 až 2006. K jeho největším úspěchům z té doby patřila třetí příčka z mistrovství světa 2006 v německém Obersdorfu. O pozici jednoznačného evropského krále přišel v roce 2007, kdy mu titul odebral dlouholetý rival Němec Dirk Braun. Ztráta výkonnosti byla zapříčiněna vleklým zraněním ramene.

Martinovi se však po operaci a aktivní rehabilitaci podařilo v sezóně 2008 vrátit mezi absolutní špičku. Stříbro z MS 2008 a zlato ve štafetě a bronz z individuálního závodu na ME 2008 jsou toho důkazem. Od roku 2009 bylo pozastaveno konání ME, a tak Martin může sbírat medaile pouze na mistrovstvích světa. Čtvrté místo v roce 2009 bylo jen odrazovým můstkem k dalším dvěma bronzům z mistrovství světa v letech 2010 a 2011. Za dosavadní životní výkon pak Martin považuje stříbro z MS 2012 v norském Lillehammeru. V tomto roce se stal také mistrem světa ve springboardu na World Lumberjack Championship 2012 konaném na konci července v Hayward Wisconsin v USA. Na MS 2013 v německém Stuttgartu přidal do sbírky další bronz.

Od ledna 2009 Martin Komárek provozuje v Evropě první specializovaný obchod s potřebami pro TIMBERSPORTS, který najdete v Milevsku. Dále pracuje jako trenér při tréninkových kempech, účastní se exhibičních vystoupeních a show nejen v Evropě a zastupuje český TIMBERSPORTS® na setkání sportovců a trenérů. Také vyřezává motorovou pilou sochy ať již na zakázku, nebo při různých veřejných akcích. Některé z jeho soch byly vydraženy na dobročinné účely. Je držitelem několika rekordů v Guinessově knize za vyřezávání motorovou pilou. Jak sám říká - je to práce s nejistou budoucností, ale skvělou současností.

 

Osobní rekordy Martina Komárka:


SPRINGBOARD

42,69 s

2008 ME-Quali

EVROPSKÝ REKORD

topol

STIHL STOCK SAW

9,445 s

2010 U.S. Series

SVĚTOVÝ REKORD

borovice

STANDING CHOP

18,20 s

2009  

ČESKÝ REKORD 

topol černý

22,67 s

2008 ME-Quali

EVROPSKÝ REKORD 

borovice vejmutovka

SINGLE BUCK

12,35 s

2014

ČESKÝ REKORD 

borovice vejmutovka 

UNDERHAND CHOP 

18,09 s

2012 MS

EVROPSKÝ REKORD

topol černý

16,11 s

2015 MS

EVROPSKÝ REKORD

topol černý

HOT SAW

06,26 s

2010

 ČESKÝ REKORD

topol černý 

 

 

FINÁLE TIMBERSPORTS CZECH SERIES 2015

Finále TS 2015

 

7.6.2015 proběhlo finále STIHL TIMBERSPORTS CZECH SERIES 2015 ve Frenštátě pod Radhoštěm v Amfiteátru Na Horečkách, fotogalerii naleznete zde.


Na počátku STIHL® TIMBERSPORTS® SERIES v dnešní podobě stála v roce 1984 společnost STIHL®, jejíž zástupci vybrali šest nejatraktivnějších a zároveň nejobtížnějších disciplín z již existujících závodů.

 

Disciplíny STIHL® TIMBERSPORTS® CZECH SERIES v soutěžním pořadí:

SPRINGBOARD - přesekávání kmene z prkna ve výšce

Springboard

Adrenalinová disciplína s názvem Springboard vychází z dob, kdy dřevorubci nemohli přepílit mohutné stromy, protože jejich pily byly příliš krátké. Dřevorubci vysekali do stromu kapsu, do které umístili springboard (prkno). Z tohoto prkna ve výšce mohli strom porazit jednodušeji. Sportovní dřevorubci užívají dvou prken. Z prvního prkna se vyseká druhá kapsa, do které se umístí druhý springboard. Teprve z tohoto prkna ve výšce kolem tří metrů závodník přesekává blok o průměru 27 cm upevněný na vrcholu kmene.

Světový rekord: 32,77 s

David Bolstad (NZ) - 2000 (U.S. Pro Series), borovice vejmutovka

 

STIHL STOCK SAW - řezání klasickou motorovou pilou

Stock Saw

Tato disciplína poměřuje zručnost závodníků v řezání klasickou motorovou pilou. Závodníci používají k přeřezání dvou kotoučů z ležícího kmene průměru 40 cm sériově vyráběnou motorovou pilu STIHL MS 660 připravenou od organizátora. První kotouč se řeže směrem dolů, druhý směrem nahoru. Oba kotouče musí být odříznuty kompletní a ve vyznačené výseči o šířce 10 cm, jinak je závodník diskvalifikován. Měření času se zastaví po úplném doříznutí druhého kotouče.

Světový rekord: 9,445 s

Martin Komárek (CZ) - 2010 (U.S. Pro Series), borovice vejmutovka

 

STANDING CHOP - přesekávání stojícího kmene

Standing Block Chop

Jde o přesekávání stojícího kmene o průměru 30 cm. Disciplína simuluje kácení stromů a odkrývá tak zručnost závodníka v zacházení se sekerou. Závodníci používají na míru vyrobené sekery, upravené pro typ dřeva, který se přesekává. Sekery jsou extrémně ostré a jejich srovnání s žiletkami není vůbec od věci. Závodník naseká blok nejdříve do poloviny z jedné strany, poté jej oběhne a doseká ze strany druhé.

Světový rekord: 12,11 s

Jason Wynyard (NZ) - 2005, borovice vejmutovka

 

SINGLE BUCK - řezání ruční pilou

Single Buck

Řezání ruční pilou je jednou z nejstarších dřevorubeckých disciplín. Měření času začíná se signálem rozhodčího a končí s kompletním odříznutím kotouče z bloku o průměru 46 cm. V této disciplíně rozhoduje rytmus a dynamika závodníka. Pila musí řezat na celou svoji délku a zcela rovně, protože při sebemenším vychýlení ztrácí závodník drahocenný čas.

Světový rekord: 9,395 s

Jason Wynyard (NZ) - 2007, borovice vejmutovka

 

UNDERHAND CHOP - přesekávání ležícího kmene

Underhand Chop

Underhand Chop připomíná časy, kdy dřevorubci museli přesekávat spadlé stromy na menší, lépe ovladatelné části. Závodníci stojí na ležícím kmeni o průměru 32 cm a v půli jej přesekávají nejdříve z jedné strany, potom se otočí a dosekají kmen z druhé strany. Důležité je dodržovat přesnost jednotlivých seků, což výrazně zkracuje čas.

Světový rekord: 12,28 s

David Bolstad (NZ) - 1999, borovice vejmutovka

 

HOT SAW - řezání motorovou pilou s extrémně silným motorem

Hot Saw

Cílem této disciplíny je odříznutí tří kompletních kotoučů v 15cm široké výseči z ležícího kmene o průměru 46 cm v co nejkratším čase. Výkon těchto nechlazených speciálů přesahuje 62 koní a jejich cena je přes 100.000 Kč. Síla, velikost a hluk cca 25kilogramových motorových pil dělají z Hot Saw jednu z nejatraktivnějších disciplín dřevorubeckých sportů. Při sledování této disciplíny se Vám určitě vybaví závody Formule 1.

Světový rekord: 5,085 s

Matt Bush (USA) - 2003, borovice vejmutovka

 

Podrobné informace naleznete na webových stránkách společnosti STIHL.